Strona główna
Wesele
Tutaj jesteś
Wesele

Wesela międzynarodowe — jak połączyć różne kultury, zwyczaje, religie.

Data publikacji 9 listopada 2020

Jak powszechnie wiadomo, miłość nie zna granic. Szczególnie w czasach, gdy wiele osób emigruje w celach zawodowych oraz podróżuje w najdalsze zakątki świata. Dowiedz się jak wygląda organizacja międzynarodowych ślubów w Polsce okiem profesjonalnych wedding plannerek.

Mimo, że organizujemy wesela w Polsce, to naszymi klientami są głównie pary międzynarodowe oraz osoby, które na stałe mieszkają za granicami kraju — mówią Kasia Wietrzyk i Ola Wielgus z Agencji Ślubnej Czary Marry. Często pary młode decydują się na taki krok ze względu na nieco niższe koszty, ale głównym motywatorem jest klimat i wielka sława polskich wesel na całym świecie. Podczas organizacji takich uroczystości kładziemy duży nacisk na połączenie odmiennych kultur, zwyczajów, czy kuchni.

Jak zorganizować wesele międzynarodowe mieszkając za granicą? Oczywiście optymalnym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie wedding plannera, ponieważ nie jest to łatwe zadanie. Jeśli jednak zdecydujecie się, że chcielibyście się go podjąć samodzielnie, koniecznie przeczytajcie poniższe wskazówki.

przyjęcie weselne

fot. Greg Solak

Formalności

W zależności od tego, na jaką formę ślubu się zdecydujecie, jakiego jesteście wyznania, czy z jakiego kraju pochodzicie, formalności mogą być zupełnie inne. Jeśli zdecydujecie się na ślub cywilny, pamiętajcie, żeby zadzwonić do USC i zapytać jakie dokumenty musicie dostarczyć. Zwykle wszystko przebiega gładko, ale niektóre kraje, takie kraje jak Ukraina, Chorwacja, czy Indie nie wydają zaświadczenia stwierdzającego, że zgodnie z prawem ojczystym Wasz partner może zawrzeć małżeństwo za granicą. W takiej sytuacji czeka Was wizyta w sądzie, a procedura znacznie się wydłuży. Jeśli zdecydujecie się na ślub kościelny, pamiętajcie, że dokumenty muszą być przesłane z kościoła do którego uczęszczacie, a następnie do kurii, aby ostatecznie trafiły do parafii, którą wybraliście w Polsce. Podobna procedura dotyczy ślubów wielowyznaniowych. Zdecydowanie prostszą alternatywą, na którą często decydują się międzynarodowe pary młode, są śluby symboliczne. To piękne i bardzo spersonalizowane ceremonie, nie mają one jednak mocy prawnej. Obojętnie na jaką formę ślubu się zdecydujecie, nie zapominajcie też o obecności tłumacza na ceremonii.

Miejsce

Warto rozważyć miejsce, które zapewni Waszym gościom kompleksową opiekę, ponieważ osoby z zagranicy często traktują wizytę w Polsce jak krótkie wakacje. Sala weselna oferująca noclegi, posiadająca czynną restaurację, strefę spa i wellness, możliwość skorzystania z zorganizowanych wycieczek, dobre połączenie z lotniska to duży plus dla osób przyjeżdżających z zagranicy. Ważne, żeby goście mogli być niezależni i mieli czym wypełnić czas wolny. Gdy organizujecie wesele w plenerze dodatkowo należy pomyśleć o kwestiach logistycznych oraz o planie awaryjnym gdy pogoda nie dopisze.

wesele zagraniczne

fot. Jakub Nowotyński

Kuchnia

Polska kuchnia zachwyca obcokrajowców, jednak zachęcamy również do urozmaicenia jej o tradycyjne potrawy pochodzące z drugiego kraju. Może to być akcent w postaci live cooking z hiszpańską paellą, dodatkowy bufet z indyjskim jedzeniem lub jedzenie serwowane z food trucka. Będzie to nie tylko ukłon w stronę gości z zagranicy, ale świetna atrakcja dla Polaków.

Muzyka

Tu podstawą jest międzynarodowy repertuar i dobra dwujęzyczna konferansjerka. Pamiętajcie, że jeśli decydujecie się na DJ-a warto podesłać mu listę kilku sztandarowych hitów z kraju z jakiego pochodzi Wasza druga połówka. Mile widziane będą też tradycyjne tańce lub zabawy.

zabawy weselne

Fot. White story

Alkohol

Najczęściej obcokrajowcy są bardzo podekscytowani możliwością napicia się “ognistej wody”, ale pamiętajcie o alternatywach i tradycyjnych drinkach z różnych stron świata. W Hiszpanii wesela zaczynają się od zimnego piwa do obiadu, w tradycji amerykańskiej od powitalnego happy hour, na włoskim czy francuskim weselu nie może zabraknąć dobrego wina.

alkohol na weselu

fot. Jakub Nowotyński

Stroje

Często to właśnie w ten sposób pary młode i ich rodziny akcentują swoje pochodzenie. Może to być drobny element kwiatowy zaczerpnięty z folkloru, tradycyjny szkocki strój u panów lub hiszpańska mantilla, czyli charakterystyczne nakrycie głowy u kobiet. Więcej na temat najbardziej wymyślnych strojów ślubno-weelnych na świecie znajdziecie na naszym blogu ślubnym.

bukiet weselny

fot. Just Married

Prezenty dla gości

To rewelacyjny sposób na podarowanie gościom czegoś charakterystycznego dla danej narodowości. Najlepiej żeby prezenty dla gości weselnych różniły się i goście z polski dostali coś charakterystycznego dla kraju Waszego partnera i odwrotnie.

Zwyczaje

Nie tylko w Polsce mamy zwyczaje ślubne które ciężko pominąć. Zawsze warto wplatać takie elementy w przebieg przyjęcia. Zgodnie z tradycją norweską pana młodego do ołtarza prowadzi mama, a orszak ślubny składa się z wielu osób, podobnie jest w Hiszpanii. Innym przykładem są przemowy, niezwykle popularne w Ameryce oraz na Wyspach Brytyjskich.

Jeśli zainteresował Was ten artykuł to zapraszamy do posłuchania podcastu Hey wedding. Znajdziecie tam rozmowy z pannami młodymi, które zdecydowały się na ślub międzynarodowy w Polsce.

Redakcja weselnystolik.pl

Jesteśmy Twoim przewodnikiem po świecie przygotowań do wymarzonego wesela! Odkryj przydatne porady dotyczące planowania, dekoracji i organizacji, aby stworzyć niezapomnianą uroczystość, która odzwierciedli Waszą miłość i osobowość.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak nauczyć się tańczyć przed weselem